Co to jest hosting?
Wszystkie strony internetowe działają ciągle, od rana do wieczora. Jeśli serwis www zostanie umieszczony na twoim komputerze domowym czy firmowym, gdyby został wyłączony na noc, nikt nie mógłby takiej strony zobaczyć. Dlatego właśnie wynajmuje się miejsce na komputerach, które pracują przez całą dobę, i tam umieszcza stronę internetową. Wówczas niezależnie od pory dnia czy nocy każdy może ją odwiedzić, przeglądać i swobodnie z niej korzystać. Taki komputer to serwer, a usługę, polegająca na udostępnianiu na nim miejsca i zasobów, określa się właśnie mianem hostingu.
Jak znaleźć komputer, który pracuje całą dobę? Popyt tworzy podaż. Istnieje na rynku sporo firm hostingowych, które wynajmują miejsce na swoich serwerach ludziom posiadającym potrzebę założenia własnej strony internetowej.
Właściciel serwera udostępnia nam miejsce, w którym możemy gromadzić wszelkie potrzebne dane: małe strony www, rozbudowane serwisy, sklepy internetowe czy duże portale medialne, pliki multimedialne, zdjęcia czy konta e-mail.
Wybór określonej firmy hostingowej wiąże się zazwyczaj z zawarciem rocznej umowy (często spotykany model rozliczeń), więc warto dokładnie przyjrzeć się ofertom i wybrać najlepszą.
Mam nadzieję, że dosyć jasno odpowiedziałem na pytanie, co to jest hosting. Jednak oprócz zdobycia podstawowej wiedzy warto zgłębić temat, żeby wykupić taki hosting, który będzie nam najbardziej odpowiadał.
Jaki hosting wybrać?
Jeśli wykupiony przez nas hosting nie będzie działał prawidłowo, nasza strona nie będzie się dostępna w internecie, warto więc wybrać najlepszą dla nas ofertę. Czym warto się kierować? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na podane przez hostingodawcę parametry serwera i kilka inny kwestii.
- Uptime
Uptime to, inaczej mówiąc, czas bezawaryjnego działania serwera wyrażony w procentach. Określany jest także jako gwarantowana dostępność usługi. Wartość pożądana i wskazana uptime wynosi 99%. Warto sprawdzić, czy wybrana przez nas firma go zapewnia i ewentualnie proponuje finansową rekompensatę, jeśli wskaźnik będzie niższy niż 99%.
- Stan techniczny
Ważny jest dobry stan techniczny dysków i innych podzespołów koniecznych do właściwego działania serwera.
- Szybkość łącza
Jest to o tyle ważne, że od jakości i szybkości połączenia z internetem, jakie posiada firma hostingowa, zależy szybkość wyświetlania się twojej strony internetowej.
- Bezpieczeństwo
Firma hostingowa powinna zapewniać bezpieczeństwo serwerów i powierzanych danych, w tym ochronę danych osobowych, również klientów i ich kont, zarówno w formie papierowej (kserowanie dokumentów), jak i elektronicznej (zabezpieczenia serwerów przed atakami hakerów).
- Dostępne technologie
Ważne jest również dostosowanie możliwości serwera do strony WWW. Jeżeli strona jest skomplikowana, warto sprawdzić czy oferta hostingu obejmuje technologie PHP i MySQL oraz zapytać twórcę strony (webmastera) o wymagania hostingowe. On powinien najlepiej wiedzieć, w jakiej technologii zostanie wykonana strona i czy dane konto hostingowe będzie w stanie ją obsłużyć.
- Limit powierzchni dyskowej
Dla prostej strony (standardowa wizytówka firmy) wystarczający może okazać się limit przestrzeni dyskowej o pojemności 200MB, jednak strony z większą liczbą zdjęć, filmów, czy plików multimedialnych będą wymagały o wiele więcej miejsca. Poza tym, jeśli będziesz korzystać z firmowego e-maila założonego pod domeną strony, bardzo szybko okaże się, że potrzebujesz znacznie więcej powierzchni dyskowej. Dlatego obecnie nawet najmniejsze konta pośród opcji dostępnych wśród firm hostingowych zwykle posiadają limit w okolicach 1GB (1 gigabajt GB = 1024 megabajty MB).
- Transfer
Transfer to ilość danych, które pobierają użytkownicy strony podczas jej przeglądania. Im cięższa strona (np. posiadająca dużo zdjęć), tym więcej transferu pochłonie wejście każdego użytkownika.
Małe konto w firmie hostingowej może mieć 10GB miesięcznego limitu transferu, co w zupełności wystarcza dla standardowej strony firmowej z kilkoma podstronami informacyjnymi i galerią zdjęć.
- Backup
Firma hostingowa powinna mieć w standardowej ofercie backupy, czyli wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych umieszczanych na serwerach. Warto sprawdzić, czy i jak często są przeprowadzane.
- Przekroczenia limitów
Przed wykupieniem hostingu warto sprawdzić, jakie jest postępowanie firmy hostingowej w przypadku przekroczenia przestrzeni dyskowej lub transferu. Zwróćmy uwagę, czy w umowie lub regulaminie korzystania z usługi znajduje się kara za przekroczenie tych parametrów i jakiego jest ona rodzaju.
Na rynku polskim spotyka się różne praktyki. Niekiedy firma wyłącza stronę bez informowania o tym, ale czasami zdarza się, że hostingodawca wykazuje dużą cierpliwość, informując codziennie o przekroczeniu limitów i czekając, aż ta informacja w końcu do nas dotrze i zrobimy porządek ze swoją stroną lub wykupimy większy limit.
- Pomoc techniczna
Bardzo ważna jest także szybkość udzielania odpowiedzi na pytania techniczne. Z tym jest bardzo różnie w polskich warunkach. Niekiedy na odpowiedź czeka się kilka dni, jednak istnieją też firmy, w których odpowiedź można uzyskać w ciągu kilku godzin.